Előzd meg a bajt: Megoldási tippek a PHP 5.x verziófrissítésére

Bizonyára te is találkoztál a hírrel, sőt talán nálunk olvastál róla, hogy még idén megszűnik a világ weblapjainak 62%-a által használt PHP 5.x támogatása. De miért is rossz ez, kiket érint és mit lehet/érdemes tenni? Segítünk!
Kiket érint a probléma?
Erre nehéz egzakt módon válaszolni, ezért inkább azt mondjuk, hogy a számok tudatában több, mint minden második weblap tulajdonost. A jelenlegi statisztikák szerint a világ weboldalainak 78.9%-a használ valamilyen verziójú PHP-t (nem kisebbek, mint pl. a Facebook, a Pinterest vagy a Wikipedia), ebből kb. 78.2% az -tetézve a tegnap lehozott 62%-os arányt-, akit érint is a támogatás körüli probléma.
Miért jó az újabb PHP verzió?
- Növeli a weboldal biztonságát a korábbi verziókhoz képest
- Érezhetően növekedhet a betöltődés gyorsasága, mert a szerver gyorsabban legenerálja a weboldalt
- Kevesebb szerverkapacitásra lesz szükséged ugyanannyi felhasználó kiszolgálására
- Használhatunk aszinkron programozási módszereket
- Lefektették a just-in-time compiler alapjait
- Szerencsés esetben minden rendben lesz
- Rosszabb esetben látszólag minden rendben, viszont a háttérben bújkálhatnak fennakadások, amiket alapos teszteléssel lehet csak kideríteni
- A legrosszabb következmény az, hogy az oldal teljesen összeomlik és csak egy hibaüzenet jelenik meg
- Készíts teljes biztonsági mentést! Az állományokat ne csak a tárhelyen (szerveren) tárold, hanem mentsd le a gépedre is. Figyelj a rejtett fájlokra (.htaccess) is!
- Nézd meg, hogy milyen verziójú PHP-t használ a weboldalad (a cPanel vagy a DirectAdmin felületén például könnyedén lehet ellenőrizni)
- Hozd létre a tesztkörnyezetet
- Oké, de hogyan? Ez weboldal motoronként eltérő, de ami általánosan elmondható: Kell egy teszt környezet, ami paramétereiben megegyezik az új futtatókörnyezettel. Erre másold át a weboldal tartalmát, php fájlokat, css, js, feltöltött tartalmakat. Ezt követően az új tárhelyhez igazítsd a beállításokat, az adatbázis szervert, illetve az esetlegesen fájlban tárolt elérési utakat. Ezután exportáld ki az adatbázist, írd át abban is az elérési utakat, domaineket és minden mást, ami módosításra szorul, majd importáld be az új helyre. Végül NAGYON alaposan minden modul utolsó kis funkcióját is próbáld ki! Ha gond adódik, értelem szerűen orvosold, aztán mehet minden élesen az új verzió alá. Ha szükséged van rá, itt megtalálod a 8 legjobb migráló eszközt WordPress CMS-hez.
- Frissíts mindent a legmagasabb verzióra, részletesen dokumentáld, hogy milyen műveleteket végeztél.
- Alaposan tesztelj minden funkciót!
- Ha minden tökéletesen működik, csináld végig a folyamatot az éles környezetben is.